NÉPISMERETI TÁBOR - HAJÓS
2020. JÚNIUS 29. - JÚLIUS 03.
1. nap
A tábor első napján Hajós helyi értékeiről kaptak tájékoztatást a gyermekek interaktív foglalkozás keretében. A hajósi értékeken kívül átbeszéltük a Hungarikumokat is. A nap folyamán elsétáltunk a Hajósi Tájházba, ahol a megismerkedhettünk a város múltjával. A Tájház a II. világháború előtti sváb paraszti életformát mutatja be a vendégeknek, kézműves foglalkozáson is részt vettünk, kötelet fonhattak az iskolások. A napot kézműveskedés, játék, sport is színesítette.
2.nap
A második napon elutaztunk egy egész napos kirándulásra Császártöltésre a Parkerdőbe. A táborozó fiatalok gyorsan felfedezték a környéken fellelhető érdekességeket, előkerültek a sportszerek is. Fociztak, tollaslabdáztak, különféle ugrálós játékokat játszottak. A lányok körében népszerű volt a helyi értékekből és Hungarikumokból álló memóriajáték, de legnagyobb sikere mégis a számháborúnak volt. Meglátogattuk még a Császártöltési Tájházat és Képesházat is.
3. nap
A harmadik napon megérkezett táborunkba Turcsányi Zoltán, aktív solymász több mint 30 éve. Jelenleg 40 ragadozó madarat tart és több éve sikerrel tenyészt számos fajt, közöttük a vándorsólymot is. A délelőtt folyamán interaktív foglalkozás keretében átfogó ismeretet szerezhettek természeti értékeinkről. Megbeszélték a hüllők-madarak kapcsolatát, játékos formában megismerkedhettek a tojás részeivel is. Kézbe vehettek strucctojást és fürjtojást is, megtapasztalhatták a méretbeli különbségeket. Érdekes kisfilmeken keresztül, mindenki felidézhette tapasztalatait a madarakkal kapcsolatban. Nagy sikere volt az élő fürjeknek, melyeket a gyermekek kézbe vehettek és egész nap figyelemmel kísérhették az etetésüket is.
A nap legérdekesebb része a solymászat bemutatása és a solymászbemutató volt. A solymászat szerepel az UNESCO szellemi kulturális örökségek listáján, a magyar szellemi kulturális örökségek listáján és Hungarikumnak nyilvántartott örökségelem. Zoli bácsi részletesen beszélt a gyermekeknek a solymászat kialakulásáról, hagyományairól a kezdetektől napjainkig. Bemutatta a saját tenyésztésű sólymait, mesélt a madarak idomításáról, a hétköznapi gondozásukról. A legbátrabbak díszes solymászkesztyűben kézre is vehették a vadmadarakat.
4. nap
A negyedik napon elindultunk a Hajósi Barokk Kastély megtekintésére. A gyermekek idegenvezető segítségével megismerkedhettek a kastély történetével. A gyermekek vezetéssel megtekintették a termeket, berendezési tárgyakat, falfestéseket, érdekes történeteket hallgattak a Kastély múltjából. Sétáltak a gyönyörűen kialakított kertben és múzeumpedagógiai foglalkozáson is részt vettek. A foglalkozás keretében tartott amőbajáték lényege a Kastély bemutatása során elmondott információk visszaadása játékos formában. Délután folyamán bemutatót és kóstolót tartottunk helyi gyümölcsökből, majd a nagy melegre való tekintettel egy vizes játék keretében megmozgattuk a gyermekeket.
5. nap
A tábor záró napján a Kiskőrösön található János Vitéz Látogatóközpontba utaztunk. A központ Kiskőrös város legújabb turisztikai attrakciója, egy interaktív, játékos kiállítás, melynek végigjárása során gyermek átélték Petőfi Sándor leghíresebb művének cselekményét, együtt kalandozva Kukoricza Jancsival kicsiny falujától egészen Tündérországig. A tárlatvezetés egy táblagép segítségével történt a gyermekek nagy örömére. Az Úttörténeti Múzeum az út- és hídépítés történetét mutatja be az ókortól napjainkig időrendi sorrendben haladva.